Učenje zapravo može biti veoma lako!
Na doktorskom studiju na Oxfordu Ana Ranitović se, dok je pohađala obavezne i fakultativne online tečajeve, suočila s ozbiljnim nedostatkom na području motivacije. Imala je dojam da je prepuštena sama sebi kao i da je socijalni element u procesu učenja u online tečajevima dominantno zanemaren. Nakon što je doktorirala, vratila se u Srbiju i sa svojim timom došla na ideju da pokrene online platformu koja će izbjeći sve negativne aspekte s kojima se tijekom studija suočavala i omogućiti da učenje ne bude mučenje.
Ana je otkrila kojih su to šest zlatnih savjeta kad učimo, na koji način si možemo olakšati usvajanje novih informacija, i to na osnovu osobnog, ali i iskustva tisuća korisnika koji su prošli kroz Campster.
- Moj sistem se temelji na pripremnim aktivnostima i redovitom radu – nažalost, nemam recept za blic spremanje ispita. S druge strane, ovaj sistem je manje stresan i potiče razumijevanje i dugoročno pamćenje, kaže Ana.
1. SAZNAJTE ISKUSTVA STARIJIH GENERACIJA
Upoznajte uspješne studente iz starijih generacija i raspitajte se unaprijed o zahtjevima različitih profesora, o spremanju ispita, o strategijama koje su njima pomogle da svladaju različite predmete. Bez obzira na savjete općeg tipa svaki smjer, i svaki predmet, je priča za sebe.
2. PIŠITE DOK SLUŠATE PREDAVANJE
Idite redovito na predavanja i na njima aktivno slušajte i radite bilješke. Pisanje potiče pamćenje. To će dijelom skratiti vrijeme potrebno za spremanje ispita kasnije.
3. NE PODCRTAVAJTE TIJEKOM PRVOG ČITANJA
Ponavljajte u krugovima i nemojte odmah početi s podcrtavanjem! Kad spremate ispit prvo jednom pročitajte jednu cjelinu (npr. poglavlje) bez podcrtavanja. U prvom čitanju nemojte se previše zadržavati na detaljima, već probajte razumjeti smisao. Ne možete razdvojiti važno od manje važnog prije nego što prvo pročitate cijeli tekst.
4. LAGANO S FLOMASTERIMA
U drugom krugu čitanja podvucite najznačajnije (i lagano s flomasterima!) i zabilježite ono što vam je nejasno ili o čemu možda imate drugačije mišljenje ili drugačiji pristup nego što je navedeno u knjizi. Kritički pristup gradivu pomaže razumijevanju gradiva pa samim tim i pamćenju. Dalje ponavljajte onoliko koliko vam vrijeme dozvoljava i obavezno obratite pažnju na primjere i kontekst kako biste sve povezali.
5. ZAPISUJTE PITANJA
Tijekom ponavljanja bilježite što više pitanja i podpitanja u vezi materije i pri preslušavanju na ta pitanja odgovarajte. Vodite evidenciju o tome koja pitanja vam idu lakše a koja teže, i fokusirajte se na slabe točke.
6. ISKLJUČITE MOBILNI TELEFON
I savjet svih savjeta - dok učite isključite mobilni telefon i dok radite ne prekidajte rad. Ako vam ovo teže ide, onda učite u segmentima. Segment može za početak biti i 5-10 minuta neprekidnog rada, pa par minuta pauze, i s vremenom se produžava. Danas zbog mobilnih telefona, društvenih mreža, dopisivanja i stalnih notifikacija svi imamo problem s pažnjom i ona se, kao i sve ostalo, mora vježbati. To znači da je bolje telefon odložiti sa strane.
Sretno! 😊💪💪